09/07/2021

Past Competitions

ILC 2023 Finalists Team 114 & 115 from St. Mary’s University School of Law with the Final Round Judges. ¬©Hollenshead: Courtesy of NYU Photo Bureau

ILC 2023

First Place Overall

St. Mary’s University School of Law, Haley Harvey & Emily Mann (Team 114)

Second Place Overall

St. Mary’s University School of Law, Carson Wienecke & Berenis Lopez (Team 115)

Best Brief

St. Mary’s University School of Law, Haley Harvey, Emily Mann, and Kathryn Cantu.  (Team 114)

Second Best Brief

University of Miami School of Law, Benjamin Brooks & Robert Keilson (Team 121)

Best Oralist

Ankon Rahi, Columbia Law School. 

Second Best Oralist (tie)

Jacqueline Graves, Emory University School of Law

Eddie Reilingh, Villanova University Charles Widger School of Law


ILC 2022

Champions

University of Virginia School of Law, Ben Buell & Kristina Lorch (Team 121)

Runners-Up

University of California, Hastings College of Law, Matthew Ganan & Julia Pilkington (Team 111)

Best Brief

Fordham University School of Law, Tiffany Monroy, Lindsey Neuberger & Zachary Marshall-Carter (Team 124)

Second Best Brief

Georgetown University Law Center, Julia Gould & Ryan Trumbauer (Team 115)

Best Oralist (Preliminary Rounds)

Casmir Thornberry, University of Cincinnati College of Law


ILC 2021

Champions

University of Virginia School of Law, Alex Karahalios & Lauren Murtagh (Team 106)

Runners-Up

Georgetown University Law Center, Richard Rosen, Timothy O’Shea & Alex Bodaken (Team 114)

Best Oralist (Preliminary Rounds)

Mariya Waheed, UC Hastings College of the Law (Team 103)

Best Brief

Georgetown University Law Center, Richard Rosen, Timothy O’Shea & Alex Bodaken (Team 114)


ILC 2020

Champions

Michigan State University College of Law, Bamdad Attaran & Polina Hristova (Team 127)

Runners-Up

University of Virginia School of Law, Team # 2, Elizabeth Adler & Chris Baldacci (Team 114)

Best Oralist (Final Argument)

Chris Baldacci, University of Virginia School of Law, Team # 2 (Team 114)

Best Oralist (Preliminary Rounds)

Jonathan Parrish, Temple University, Beasley School of Law (Team 111)

Best Brief

Michigan State University College of Law, Bamdad Attaran, Polina Hristova, & Victoria Espinoza (Team 127)


ILC 2019

Champions

Barry University Dwayne O. Andreas School of Law, Andraya Jackson & Eric Sorice (Team 102)

Runners-Up

New York Law School, Kelly Burke & Danney Salvatierra (Team 111)

Best Oralist (Final Argument)

Kelly Burke, New York Law School (Team 111)

Best Oralist (Preliminary Rounds)

Jeremy Carter, University of Virginia School of Law Team 1 (Team 127)

Runner-Up Best Oralist (Preliminary Rounds)

Andraya Jackson, Barry University Dwayne O. Andreas School of Law (Team 102)

Best Brief

University of Colorado Law School, Ashlyn Kahler-Rios & Zachary New (Team 104)

Runner-Up Best Brief

Barry University Dwayne O. Andreas School of Law, Andraya Jackson & Eric Sorice (Team 102)